CZ EN DE
 

Tipy na výlety         

Penzion Vila Vilekula se nachází v samém srdci CHKO Jizerské hory, a proto Vám nabízí ideální možnosti, jak strávit volný čas. Lyžování v zimě či turistika a cyklistika v létě.                                     
                                    
Jizerské hory nejsou obyčejným pohořím. Svými rozlehlými lesy, seversky drsnou a přitom malebnou přírodou, i krajinnou rozmanitostí, si dokážou podmanit své návštěvníky, z nichž mnozí se sem trvale vracejí. Pro svoji přírodní cennost byly na přelomu let 1967–1968 prohlášeny za chráněnou krajinnou oblast. Dnes jsou Jizerské hory protkány hustou sítí značených turistických cest a na své si zde přijde opravdu každý. V létě proudí po hlavních trasách zejména cyklisté, v zimě běžkaři, vyznačené trasy tu však najdou i vozíčkáři. Pěší turisté, kteří vyhledávají nerušený klid, se mohou vydat do méně navštěvovaných míst. Zde najdou ještě i dnes ono pověstné jizerské ticho.

Sjezdové lyžování

Ski areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov nabízí v rámci Jizerských hor celkem 18 km sjezdovek, 21 lyžařských vleků, 1 lanovou dráhu a 3 pohyblivé koberce. Penzion Vila Vilekula se nachází přímo v areálu Severák, cca 50 m od lyžařského vleku Loučky. Středisko je vhodné zejména pro rodiny s dětmi, školy a začínající lyžaře a snowboardisty.                                    

Běžecké lyžování

Jizerská magistrála patří k nejnavštěvovanějším areálům pro běh na lyžích v České republice. V současné době je délka Jizerská magistrály 180  km. Na trasy existuje 23 nástupních míst, nejblíže k penzionu Vila Vilekula je nástupní místo na Kapličce, cca 500 m.                                 

Bobová dráha Jizerky

Bobová dráha v Janově nad Nisou je skvělou atrakcí a vzrušujícím zážitkem pro aktivní využití volného času pro návštěvníky všech věkových kategorií.                                    

Vodní plochy

Josefodolská přehrada je největší a zároveň nejmladší přehradou v mikroregionu Tanvaldsko.                

Přehrada Bedřichov (Černá Nisa) je položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova a skýtá romantické zákoutí uprostřed Jizerských hor.    

Přehrada Souš, ležící na říčce Černé Desné byla postavena v letech 1912-15 jako součást nádrží, které měly Jizerské hory chránit před povodněmi a dnes slouží jako zdroj pitné vody. Přehrada Souš je nástpuním místem na turistické a cyklystické trasy. 

Vodopád na Jedlové zaujme svým svislým profilem a několika kaskádami. Vodopád je dostupný z Josefova dolu.                          

Safírový potok je pravostranným přítokem Jizerky v horní části osady Jizerka. Od 16. století bylo toto místo vyhlášeným nalezištěm drahokamů, které se nacházely v náplavu potoka                                    
Vodní nádrž Blatný rybník leží na Blatném potoce při modře značené cestě z Nové louky na Kristiánov.                                    

Rozhledny

Rozhledna Královka (něm. Königshöhe)je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m). Celková výška rozhledny Královka je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů, vede na ni 102 schodů a rozhledna je přístupná během celého roku.

                               
Bramberk - původní dřevěná rozhledna se tyčila na lučanským údolím již od roku 1889 (787 m n. m.).                                    
Rozhledna Slovanka - v roce 1887 otevřela jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Německého horského spolku na jednom z vrcholů Maxovského hřebene (820 m) rozhlednu.

Rozhledna Štěpánka je štíhlá osmiboká kamenná novogotická rozhledna a často bývá nazývána královnou Jizerských hor.

Rozhledna Černá Studnice je se svými 869,1 m n. m. nejvyšším vrcholem Černostudničního hřebene Jizerských hor.

Rozhledna Nisanka leží v 676 m n.m. a vyhlídkový ochoz v 700 m n.m. Výška celé věže i s anténním nosičem je 35 m. Nisanka patří mezi mladší rozhledny na našem území – poprvé ji otevřeli v červnu 2006.

Rozhledna na Čihadle - na vyhlídkovou plošinu ve výšce 4 metry vvystoupáme po 16 dřevěných schodech.Z Čihadel je romantický výhled na tajuplné rašeliniště Čihadla.

Rozhledna na Smrku stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Muzeum výroby hraček

Dílna i muzeum se nacházejí v malebné krajině Jizerských hor v Jiřetíně pod Bukovou. Výroba tradičních dřevěných hraček v oblasti se datuje již od roku 1908 a od té doby výroba pokračuje bez přerušení.                                    
                                    

Liberec

V současné době nabízí Liberec řadu zajímavostí. Město se pyšní mnoha významnými budovami - radnicí, Divadlem Františka Xavera Šaldy, budovou lázní, Severočeským muzeem.  Při návštěvě Liberce ale nesmíte zapomenout navštívit ani jeho největší dominantu, kterou je televizní vysílač a hotel Ještěd. Mezi TOP cíle musíme zahrnout také: Botanickou zahradu, Zoologickou zahradu, Centrum Babylon, DinoPark, iQLandii, EKOpark nebo technické muzeum.                                     

Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou je přirozeným kulturním i sportovně rekreačním centrem regionu. Při návštěvě toho severočeského města nezapomeňte navštívit: Petřín s vyhlídkovou věží, Muzeum skla a bižuterie, Jabloneckou přehradu, která je vhodná pro koupání, cyklistiku, procházku nebo inline brusle.


Penzion a restaurace Vila Vilekula Hrabětice Jizerské hory

Hrabětice, Jizeské hory, lyžařský areál Severák, dětský koutek, herna, pétanque, pískoviště, ohniště, vířivka, sauna, polopenze

Celoroční ubytování v rodinném penzionu pro rodiny, skupiny přátel, sportovců, školních kolektivů ale i jednotlivců.

Hrabětice - Janov nad Nisou 1196, 468 11 Janov nad Nisou, IČ: 06002889, Tel.: +420 739 71 50 05, +420 604 490 248, E-mail: info@vila-vilekula.cz